יום ראשון, 15 באפריל 2012

וולקאם טו איזראל

אני לא בטוח כמה ישראלים שמים לב למה שקורה מדי יום בנתב"ג.

בכל יום מגיעים לשער הכניסה הראשי של ישראל אלפי נוסעים זרים, מגיעים לדוכני בקרת הדרכונים ומצהירים על מטרת ביקורם: זה בא לעלייה לרגל, זו הגיעה במסגרת קבוצה מאורגנת, ההיא באה לעסקים וההוא בא לבקר משפחה. ממש כמו בכל מדינה נורמלית.

וכמו בכל מדינה נורמלית, לא מעט אנשים שמדינת ישראל לא רוצה להכניס לתחומה מגיעים לדוכני בקרת הדרכונים. חלקם נחשדים כמהגרי עבודה לא חוקיים, חלקם נחשדים במעורבות בפלילים ומיעוט קטן מאוד מהם אף נחשד בקשרים כאלה ואחרים עם ארגוני טרור. וכמו בכל מדינה נורמלית, אחוז מסוים מבין אלו המגיעים לשדה התעופה ימצאו עצמם כמסורבי כניסה - אנשים שהמדינה החליטה, מטעמיה, שלא לאפשר להם להיכנס לשטחה. כל האמנות הבין לאומיות מאפשרות למדינות למנוע את כניסתם של אנשים שאינם אזרחיהן לשטחן. אין בכך כל רע מלבד אי הנעימות שנגרמת למסורב, הפגיעה הכלכלית שנגרמת לחברת התעופה שהביאה אותו לכאן (היא חייבת להטיסו, על חשבונה, בחזרה לנמל התעופה ממנו הגיע לפי אמנת ורשה - זו גם הסיבה בגללה אי אפשר לעשות צ'ק אין לטיסה לארה"ב, למשל, אם לא תראו שיש לכם ויזת כניסה בתוקף בדרכון שלכם), וגם בגלל הפוטנציאל לאי נעימות מול מדינת המקור של אותו נוסע כי סירבנו את כניסתו - בהנחה שמדובר במדינה ידידותית.

הבוקר, על פי הפרסומים, אמורים להגיע כמה מאות פעילי שמאל מאירופה לישראל. הם צפויים - תחזיקו חזק, כי מדובר בעניין משמעותי מאוד - לנסוע לבית לחם ולהפגין למען הפלסטינים. בנוסף, הם צפויים להשתתף בסמינר על הכיבוש הישראלי, ובאופן כללי הנחת היסוד מדברת על כך שהם לא יסיימו את ביקורם בהנפת דגלי ישראל בכניסה לאוהל יזכור ביד ושם ומיד אחר כך בשירת התקווה.

הם לא בעדנו, מסתבר.

ממשלת ישראל, שכידוע לא מפספסת הזדמנות להראות את עמידתה האיתנה ואת זקיפות קומתה אל מול העולם (שכידוע, כולו נגדנו), החליטה למנוע מכמה המאות האלה להגיע לפה ולהגשים - לא עלינו - את חלומם החבלני לקיים סמינר בבית לחם. מה עשתה הממשלה הנבונה שבחרנו? האם היא תתעלם מכמה מאות תמהונים שנכנסים לארץ בין עשרות אלפי המבקרים שיש בה בימים אלה בגלל חג הפסחא? האם היא תנהג בהם כמו שנוהגים בכל תייר, תתן להם להיכנס ואם יעברו על החוק תעצור אותם?

לא ולא!

הרי זקיפות קומתנו הלאומית עומדת על הפרק! וחשוב מכך: הרי השנה אנחנו כבר מתכוננים לבחירות!

לא.

ממשלת ישראל לא תתן להם לעבור. מה פתאום. היא תודיע שהיא משלחת לא פחות מ-600 (!) שוטרים בלבוש אזרחי לנתב"ג, כדי שהנוחתים במסגרת המטס הזה לא יהפכו אותו לאייטם. הנה טיפ חינם לממשלת ישראל מעורך חדשות זוטר לחלוטין: אם מדינה מסוימת שולחת מאות שוטרים לשדה התעופה שלה כדי למנוע מפלוני לנחות בו - זה אייטם. אחושילינג אייטם. אייטם מהסוג שיגרום לכל תחנה זרה שפועלת בארץ לשלוח צוות, ולרבוץ כל היום בשדה התעופה ולו רק כדי לצלם את אחד היוצמחים האלה כשהוא יוצא דרך הדלת של המסלול הירוק.

ולא רק שהממשלה שלי, בחוכמתה האינסופית, בחרה להפוך כמה מאות אנשים שאיש לא היה שם לב שנחתו בכלל (ולידיעת ממשלת ישראל: בכל רגע נתון יש אלפי אירופים בגדה המערבית שמסייעים לפלסטינים. אח"כ, כשהם רוצים לצאת מישראל בטיסה החוויה שלהם בשדה התעופה היא... איך נאמר? לא פשוטה), ממשלתי הנבונה החליטה להבליט עוד יותר את בואם של חבורת מחבקי העצים הזאת כשהוציאה להם מכתב שנושא את הסמל הרשמי של מדינת ישראל, הממשלה שלי, וכמו בחיבור של ילדה בכתה ב' הממשלה שלי כתבה להם שראוי יותר שילכו לפתור את בעיותיהן של סוריה, איראן, או לבדוק את הפרות זכויות האדם של חמאס בעזה.

כן כן. לא טעיתם. הממשלה שלי, ממשלה ריבונית של מדינה במאה ה-21, סיכמה את טענותיה ב"זה לא פייר שבודקים דווקא אותי כשכל השאר גם לא בסדר".

וזה עם סמל המדינה שלי. זה מסמך רשמי של המדינה שלי. אני, אזרח המדינה, חתום למעשה על המכתב המטופש הזה, ועל ההתנהלות האידיוטית של שרי ממשלה שאכפת להם הרבה יותר להראות ל-7 מיליון צופי חדשות ערוץ 2 שהם "שולטים במצב" ו"לא יתנו להם לנחות" מאשר להראות ל-7 מיליארד צופים בעולם שאנחנו לא מדינה של דגנרטים.

אנחנו מלמדים את הילדים שלנו שאם מישהו מציק להם וקורא להם בשמות - המדיניות הכי טובה היא פשוט להתעלם מהנודניק, והוא יעלם לבד. ממשלת ישראל, מסתבר, לא למדה את זה.

הרי יכלו לתת לאהבלים האלה לנחות ולאיש לא היה אכפת. ואם אחד מהם היה מניף שלט בנתב"ג היו מתייחסים אליו כתמהוני, ואם מישהו היה מתפרע בשדה התעופה משטרת נתב"ג הייתה עוצרת אותו. הרי יכלו לתת להם לעבור ואפילו לתת להם ורד בכניסה, בבחינת "אין לנו מה להסתיר, ברוכים הבאים". הרי יכלו סתם לסרב את כניסתם כמו שקורה למאות אנשים בנתב"ג מדי שבוע גם כך, ולאף אחד אין בעיה עם זה כי זה לגמרי חוקי.

אבל לא! אנחנו נראה שאנחנו לא פראיירים! אנחנו לא ניתן! אל אל ישראל!

והכי מצחיק זה שאומרים שיתכן ויש בין משתתפי המטס כאלה שחשודים בפעילות חבלנית. נו? אז אחלה. שיבואו. שיבואו, ונעצור אותם ונשפוט אותם בישראל - ממש כמו שקרה לכמה וכמה פעילי טרור שנחתו בארץ ומיד מצאו עצמם מאחורי סורג ובריח (גגלו סטיבן סמירק - אחד מסיפורי סיכול הטרור המופלאים שמספרים עד היום בחטיבת הביטחון בנתב"ג).

אומרים שחלק מהחברות ביטלו את כרטיסי הטיסה של משתתפי המטס. אל תתלהבו ואל תזקפו זאת לזכות ממשלת ישראל. הסיבה היא כלכלית להפליא - החברה, כאמור, תיאלץ להטיס את מסורב הכניסה חזרה על חשבונה והוא יתפוס מקום שהיה שמור למישהו שרכש כרטיס. הנוסע שרכש יקבל פיצוי כספי, והחברה מן הסתם לא רוצה להפסיד על הכרטיס ההוא. מביטול הכרטיסים של אנשי המטס היא מרוויחה פעמיים: גם לא מפצה נוסע שייצא מישראל בזמן, וגם יכולה למכור מחדש את הכרטיס של המסורב הפוטנציאלי ככרטיס רגע אחרון, ובניגוד לאמונה הרווחת מדובר בכרטיסים יקרים מאוד. 

אני לא יודע איזה ספין ינסו למכור בממשלה. אני כן בטוח שנשמע סיפורי מור"ק על ההתארגנות המופלאה של טובי בנינו ומבריקי שרינו כדי למנוע את נחיתת הנעבעכים הפרו-פלשתינים מאירופה. 

ואני בטוח בעוד דבר - מדובר באחד הרגעים המביכים ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. רגע שבו ממשלה מתנהגת כפיל מלחמה שמסתער על חנות חרסינה אחוז אמוק ונחוש להרוס כל פריט שייתקל בו. רגע שבו התבונה מפנה את מקומה לאיוולת. באיזה שהוא מקום, זה רגע שמייצג נכונה את המדינה שלנו ואת העומדים בראשה. סוג של וולקאם טו איזראל עם מבטא והכל. רגע נוסף של שיא לממשלת נתניהו. 

רגע שבו אתה מבין שילד בכתה ג' היה מנהל את העניין הזה טוב יותר מהממשלה שלך. 

רגע נוסף בו אדם טומן את ראשו בין ידיו, מיואש, ושואל את עצמו מה הלאה.

תגובה 1:

  1. אנונימי15.4.2012, 10:51

    "ואם אחד מהם היה מניף שלט בנתב"ג היו מתייחסים אליו כתמהוני, ואם מישהו היה מתפרע בשדה התעופה משטרת נתב"ג הייתה עוצרת אותו."

    ואם כמה מאות היו מתפרעים בנתב"ג?
    למיטב הבנתי, המטרה של משתתפי המטס היא לא להגיע לכנס, אלא להפנות את תשומת לב העולם לעוולות הכיבוש. קל יותר לעשות זאת בנתב"ג איפה שיש פוטנציאל להתלקחות (שהתקשורת אוהבת) מאשר בבית לחם. בהנתן חוקי המשחק הללו, נראה לי שהממשלה פועלת כאן באופן האופטימלי האפשרי (חוץ, מאתה יודע, להפסיק את עוולות הכיבוש מלכתחילה), ולא כל כך מטופש.

    השבמחק